List of NC State Elected Officers

Write something about your church here.

NC State Senate 2nd District
NC State House of Representatives 13th District
Judicial Branch
  • NC Appellate Division – NC Supreme Court
    • Mark Martin, Chief Justice (term exp 12-31-2022)
    • Paul Martin Newby (term exp 12-31-2020)
    • Robin Hudson (term exp 12-31-2022)
    • Cheri Beasley (term exp 12-31-2022)
    • Sam Ervin (term exp 12-31-2018)
    • Barbara Jackson (term exp 12-31-2018)
    • Michael R. Morgan (term exp 12-31-2024)
  • NC Appellate Division – NC Court of Appeals
    • Donna Stroud (R) – elected. Term expires 12-31-2022
    • Hunter Murphy (R)– elected. Term expires 12-31-24
    • John Marsh Tyson (R) – elected. Term expires 12-31-22
    • John S. Arrowood (D)– appointed-Gov. Roy Cooper (D). Term expires 12-31-18
    • Lucy N. Iman (D) – elected. Term expires 12-31-22
    • Mark A. Davis (D) – appointed-Gov. Beverly Purdue (D). Term expires 12-31-20
    • Robert N. “Bob” Hunter (R)– appointed-Gov. Pat McCrory (R). Term expires 12-31-24
    • Valerie Johnson Zachary (R)– appointed-Gov. Pat McCrory (R). Term expires 12-31-24
    • Richard Dietz (R) – appointed-Gov. Pat McCrory (R). Term expires 12-31-24
    • Linda McGee () – appointed-Gov. Jim Hunt (D). Term expires 12-31-20
    • Rick Elmore (R) – elected. Term expires 12-31-18
    • Wanda Bryant () – appointed-Gov. Mike Easley (D). Term expires 12-31-20
    • Ann Calabria (R) – elected. Term expires 12-31-18
    • Chris Dillon (R) - elected. Term expires 12-31-2020
    • Phil Berger, Jr. (R) - elected. Term expires 12-31-2024
  • NC Superior Court Division
    • Benjamin G. Alford – term expires 2018
    • Will Bland – elected 11-8-2016, term ends 2024
    • Phyllis Gorham – elected 11-8-2016, term ends 2024
    • Kent Harrell - elected 11-8-2016, term ends 2024
    • Charles H. Henry - elected 11-8-2014, term ends 2022
    • Jay D. Hockenbury - elected 11-8-2010, term ends 2018
    • John E. Nobles, Jr. - elected 11-8-2010, term ends 2018
    • Imelda Pate - elected 11-8-2016, term ends 2024
    • Josh Wiley - elected 11-8-2016, term ends 2024
  • NC District Court Division
    • L. Walter Mills, Chief Resident District Court Judge - re-elected 11-8-2016, term ends 2020
    • Karen A. Alexander – re-elected 11-8-2016, term ends 2020
    • Peter Mack, Jr - re-elected 11-8-2016, term ends 2020
    • Paul M. Quinn – re-elected 11-8-2016, term ends 2020
    • W. Davis McFayden, III – re-elected 11-8-2016, term ends 2020
    • Clinton Rowe – re-elected 11-8-2016, term ends 2020
NC Executive Branch – Council of State
  • Governor: Roy Cooper (D)
    • 20301 Mail Service Center, Raleigh, NC 27699-0301
    • 919-814-2000
  • Lieutenant Governor: Dan Forest (R)
    • Physical Address
      • 310 N. Blount St,Raleigh, NC 2760
    • Mailing Address
      • 20401 Mail Service Center, Raleigh, NC 27699-0401
    • 919-814-3680
  • Secretary of State: Elaine F. Marshall (D)
  • State Auditor: Beth A. Wood (D)
  • State Treasurer: Dale Folwell (R)
  • Superintendent of Public Instruction: Mark Johnson (R)
  • Attorney General: Josh Stein (D)
  • Commissioner of Agriculture: Steven W. Troxler (R)
  • Commissioner of Insurance: Mike Causey (R)
  • Secretary of Labor: Cherrie K. Berry (R)

Upcoming Events

View Calendar

No events found.